Wyślij wiadomość
Skontaktuj się z nami
LEO

Numer telefonu : 13486085502

Sprzęt używany przez hiperskalerów zyskuje drugie życie w mniejszych centrach danych

July 23, 2020

 

JONATHAN NACKSTRAND / AFP przez Getty Images
W centrum danych Facebooka w Lulea w Szwecji

Sprzęt używany przez hiperskalerów zyskuje drugie życie w mniejszych centrach danych

Oczekuje się, że obiecujący nowy rynek będzie się szybko rozwijał dzięki otwartemu podejściu hiperskalerów do projektowania.

Przez lata „pozbawiony próżności”, superwydajny sprzęt używany przez największe na świecie platformy chmurowe był trudny do zdobycia dla mniejszych nabywców.A nawet gdyby mogli go pozyskać, nie oferowali tego rodzaju dostawcy i wsparcie oprogramowania, z którego hiperskalatorzy nie mieliby pożytku, ale polegali na mniejszych operatorach.Teraz pojawiła się opcja, która wypełnia lukę dla wielu z tych mniejszych operatorów.

Projekt Open Compute, próba przeniesienia etosu oprogramowania open source do projektowania sprzętu i centrów danych, zapoczątkowana przez Facebooka, Goldman Sachs i kilka innych w 2011 r., Umożliwiła odsprzedawcom używanego sprzętu IT dostarczanie sprzętu z hiperskalowych centrów danych życie na rynku wtórnym - nie w postaci komponentów, ale jako pełne rozwiązania, podobne możliwościami do tych sprzedawanych przez tradycyjnych dostawców IT dla przedsiębiorstw, ale przy znacznie niższym całkowitym koszcie posiadania.

Jedną z największych zasad, wokół których jest zorganizowany OCP, jest dezagregacja.Chodzi o to, aby unikać budowania systemów, w których poszczególne komponenty są zaprojektowane w zastrzeżony sposób, aby ze sobą współpracować i nic poza tym.Główne korzyści płynące z dezagregacji to większa konfigurowalność, możliwość modernizacji każdego komponentu w razie potrzeby (lub możliwości) oraz posiadanie wielu dostawców dla każdej części.

Ale jest jeszcze jedna korzyść, która się pojawiła.Elastyczność, jaką zapewnia otwartość projektów OCP, umożliwiła odsprzedawcy dostosowanie i certyfikację szafy wycofanego sprzętu z centrum danych Facebooka do przypadków użycia bez hiperskali - bez tradycyjnych znaczników dostawcy.

Według Ali Fenna, prezesa ITRenew, dostawcy sprzętu na rynku wtórnym, specjalizującego się w dostarczaniu używanemu sprzętowi do centrów danych hiperskalera, drugie życie w centrach danych mniejszych operatorów.Otwartość pozwala ITRenew zainstalować oprogramowanie układowe, zmienić konfigurację stojaków, certyfikować sprzęt pod kątem określonego oprogramowania, zaktualizować je oraz zapewnić własną gwarancję i wsparcie dla niego, powiedział Fenn DCK.

„Sztuka, którą robimy, polega na tym, że staramy się właściwie dopasować tę sprawdzoną technologię hiperskalową do bardziej powszechnych i przyszłych globalnych modeli obciążenia pracą” - powiedziała.Elastyczność, na jaką pozwala OCP, sprawia, że ​​jest to o wiele łatwiejsze niż w przypadku zastrzeżonych projektów takich firm jak Hewlett Packard Enterprise czy Dell Technologies.

Analitycy rynku z firmy Omdia, którzy określają ilościowo rynek sprzętu OCP poza gigantami hiperskalowymi zasiadającymi w zarządzie OCP Foundation, zidentyfikowali tę koncepcję „cyrkularnego IT” jako jeden z kluczowych czynników wzrostu na tym rynku w ciągu najbliższych trzech lat .

„Wyłaniająca się gospodarka o obiegu zamkniętym” obiecuje stać się obszarem szybkiego wzrostu, powiedział DCK Cliff Grossner, starszy dyrektor ds. Badań i technologii w Omdii.

Hiperskalatorzy używają sprzętu IT tylko przez kilka pierwszych lat jego znacznie dłuższej żywotności, „i to wszystko” - powiedział Grossner.„Przechodzi do następnego najlepszego procesora lub następnej najlepszej technologii pamięci masowej”.W przypadku większości innych sprzęt ten ma jeszcze kilka lat użytkowania.

Po prostu zbieranie części pozostawia pieniądze na stole

„ITRenew jest od wielu lat dostawcą wycofywania sprzętu z eksploatacji dla większości operatorów centrów danych w hiperskali” - powiedział Fenn.Powiedziała, że ​​najczęstsza żywotność regału ze sprzętem w jednym z tych obiektów to trzy lata.Ponieważ firmy te otrzymują najnowszą technologię od dostawców znacznie wcześniej niż na szerszym rynku, używana część, która pochodzi z Facebooka lub centrum danych firmy Microsoft, gdy skończyła, była dostępna dla innych tylko przez około 18 miesięcy - wskazała. na zewnątrz.

Do tej pory, powiedział Fenn, większość tego sprzętu była sprzedawana na części, i nadal tak postępuje się z ogromną większością po wycofaniu z eksploatacji i wyczyszczeniu, a także po zeskanowaniu wszystkich części i wprowadzeniu ich do bazy danych dla łańcucha dostaw. późniejsze śledzenie opieki.

ITRenew od około dwóch dekad prowadzi działalność polegającą na wycofywaniu z eksploatacji sprzętu do centrów danych, zbieraniu komponentów (procesory i pamięci są tam, gdzie najwięcej zyskuje, ponieważ większość nośników danych ulega zniszczeniu) i recyklingu pozostałych materiałów.W latach 2007-2008 firma zdecydowała się skupić na hiperskalerach i ich unikalnych potrzebach związanych z likwidacją, a teraz obsługuje je, a także innych dużych użytkowników centrów danych, którzy zarządzają swoją infrastrukturą w podobny sposób - pomyśl o Dropbox lub Uber.

Jednak dzisiaj, gdy zbierasz i odsprzedajesz tylko zużyte komponenty, „pozostaje ogromna szansa finansowa” - powiedziała.Sami hiperskalatorzy mogą odzyskać nawet 50 procent więcej pieniędzy, gdy ich sprzęt zostanie odsprzedany jako rozwiązania, a nie jako „pomniejsze formy życia”, według niej.

ITRenew oferuje trzyletnią standardową gwarancję na swoje rozwiązania z rynku wtórnego, ale sprzedaje sześcioletnią, a nawet dziewięcioletnią gwarancję, powiedział Fenn.„Ten sprzęt jest zaprojektowany do pracy znacznie dłużej niż trzy lata”.

Nowe zagrożenie dla udziału w rynku producentów OEM

Ilość sprzętu, który rocznie wychodzi z hiperskalowych centrów danych, jest z łatwością większa niż ilość dostarczana przez każdego dużego producenta OEM w ciągu roku.Oznacza to, że jeśli przestrzeń wzrośnie zgodnie z oczekiwaniami, firmy takie jak HPE, Dell czy Lenovo patrzą na kolejne duże źródło pojawiającej się konkurencji.

Zasiedziali dostawcy serwerów w większości scedowali rynek hiperskalowy na azjatyckich producentów projektów, u których firmy hiperskalujące pozyskują swój sprzęt.Teraz ten sprzęt może być skierowany do centrów danych dostawców usług chmurowych drugiego i trzeciego poziomu, a także firm telekomunikacyjnych, przedsiębiorstw i agencji rządowych - rynki, które nadal posiadają tradycyjni dostawcy.

Fenn powiedział, że rozwiązaniem ITRenew dla tego rynku (który wzbudził największe zainteresowanie) jest platforma obliczeniowa i sieciowa w skali szafy zaprojektowana dla Kubernetes i tradycyjnie zwirtualizowanych środowisk zwanych Sesame.Jest to wysokowydajna, wysoka gęstość obliczeniowa, z pamięcią masową NVMe zintegrowaną w każdym węźle i certyfikowana dla VMware.

Firma obiecuje znaczne oszczędności w całkowitych kosztach posiadania w porównaniu z porównywalnymi rozwiązaniami Kubernetes od tradycyjnych dostawców oraz w przypadku wystąpienia Amazon Web Services o podobnych specyfikacjach.

Większość działań sprzedażowych skupiła się na mniejszych usługodawcach - firmach, które konkurują z chmurami hiperskalowymi, koncentrując się na rozwiązaniach branżowych lub świadcząc więcej usług „na stosie” niż firmy hiperskalujące.Fenn powiedział, że chodzi o dostawców usług zarządzanych, a także dostawców kolokacji, którzy naciskają na rynek surowego metalu jako usługi.Interesujące są również rynki rozwijające się w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i Ameryce Łacińskiej - gdzie koszty przeważają nad wszystkimi innymi.

Uważa, że ​​istnieje również wiele możliwości dla prywatnych przedsiębiorstw, dodała, ale nie jest to obszar, na który ITRenew do tej pory celował z punktu widzenia sprzedaży.

„Widzimy, jak rozwijają się bardzo pozytywne umowy”, ale jest to biznes, który pojawia się dopiero w internecie - powiedział Fenn.Opierając się na obecnych zobowiązaniach sprzedażowych i planach sprzedaży ITRenew, „może się ona bardzo, bardzo szybko rozwijać”.